Alan AdıAlan KoduAltın RezervleriAnsiklopediBankaBilişim TeknolojileriBiyografiŞarj İstasyonuEczaneE-DevletExcelFaiz OranıFotoğrafçılıkİnternet HızıISO Kodlarıİşsizlik OranıLatinceNüfusÖnemli GünlerPosta KoduSözlükSurelerÜniversitelerDosya Uzantısı

Yönetilen BT Hizmetleri Nedir ve İşletmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

ABD Ticaret Odası’na göre, küçük işletmelerin en az %93’ü en az bir teknoloji platformu kullanıyor. Bunların %86’sı son dönemde yaşanan ekonomik zorlukları bu platform olmadan atlatamayacaklarını söylüyor.

Bilgi teknolojisi modern çağda iş dünyası için vazgeçilmezdir. İletişim, strateji ve günlük operasyonlar dahil olmak üzere başarınızın her yönünün merkezinde yer alır. Yine de çok az işletme teknolojik gelişmelerin tüm potansiyelinden yararlanacak uzmanlığa ve insan gücüne sahiptir. Yönetilen BT hizmetleri, küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu konuda bol miktarda çözüm sunar.

Yönetilen BT Hizmetlerinin Tanımlanması

Teknoloji, modern iş operasyonları için çok sayıda yanıt sunsa da işletme sahipleri için hala zorluklar barındırıyor. Ağlar ve diğer teknolojiler, maksimum verimlilikte çalışmak için sürekli bakım, onarım ve sıkı güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyar. Tüm bu hususları yönetmek, küçük işletmelerin sahip olduğu sınırlı kaynaklarla mümkün değildir. Bir yönetilen hizmetler BT sağlayıcısı bu işletmeler için boşlukları doldurmaya yardımcı olur.

Yönetilen hizmetler bir dizi önemli ölçüm, yönetim ve izleme işlevini yerine getirir. Bu hizmetler, kurum içi ekiplerin, yöneticilerin ve işletme sahiplerinin yükünü hafifletir:

 • Varlık ve cihaz yönetimi
 • Son kullanıcı desteği
 • İletişim ağları
 • Ağ yönetimi ve güvenliği
 • Bulut bilişim
 • Siber Güvenlik
 • Veri yedekleme ve felaket kurtarma
 • Veri merkezi çözümleri
 • Uyumluluk

İşletmeniz Dış Kaynaklı BT’den Nasıl Yararlanabilir?

İster deneyimli bir BT uzmanı, ister bir işletme yöneticisi ya da yeni bir işletme sahibi olun, yönetilen BT hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. İşte kazanacaklarınız.

Maliyet Tasarrufu

BT’de dış kaynak kullanımı, hesap yapana kadar başka bir maliyetli bütçe kalemi gibi görünebilir. Bu hizmetler her tür işletme için bol miktarda maliyet tasarrufu sağlar.

Şirket İçi Ekip Çalıştırmanın Maliyetleri

Her işletmenin büyüme ve genişleme ile birlikte artan bir dizi BT ihtiyacı vardır:

 • Web sitesi geliştirme;
 • Yazılım yönetimi;
 • Yardım masası olanakları;
 • Veri yedekleme ve kurtarma;
 • Ağ oluşturma ve iletişim;
 • Donanım güncellemeleri;
 • ve Siber Güvenlik.

Bunun ışığında, ortalama bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla BT uzmanına ihtiyacınız vardır. Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için muhtemelen kıdemli bir ekip üyesine de ihtiyacınız olacaktır.

BT uzmanlarını işe almak, ödeme yapmak ve elde tutmak pahalıdır. Bu yüksek talep gören bir meslek olduğundan, ekip üyelerinin daha iyi bir teklif alıp daha yeşil alanlara gitme riskiyle de karşı karşıya kalırsınız.

BT ekibi maaşlarının yanı sıra şu maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Ücretli tatil zamanı;
 • Yan haklar;
 • Ofis alanı;
 • Ofis ekipmanları;
 • Eğitim.

Yönetilen BT hizmetleri ile çalıştığınızda, aylık sabit bir maliyet karşılığında eksiksiz bir uzmanlık yelpazesine sahip olursunuz. BT firması, istihdam ve elde tutma işlemlerini gerçekleştirerek müşterilerin ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşılar.

Kesinti Süresinin Maliyeti

Bilgisayarın kapalı kalma süresi, gelir kaybı, kaçırılan teslim tarihleri ve mutsuz müşteriler nedeniyle size binlerce dolara mal olabilir. Çalışanlarınız için motivasyonu aşındıran ve üretkenliği engelleyen tarifsiz bir hayal kırıklığına neden olur.

Risk Azaltma

Büyük bir güvenlik ihlali veya bir hizmet seviyesi anlaşmasında (“SLA”) hedefin kaçırılması maliyetli bir davaya yol açabilir.

Kullanıcı hataları, sistem aşırı yüklenmeleri ve güvenlik ihlalleri sistemlerinizin çevrimdışı kalmasına neden olabilir. Yönetilen bir BT hizmetleri sağlayıcısı, tüm bu olayların gerçekleşmeden önce veya gerçekleşirken önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı olabilir.

Önemli bir BT çalışanı tatildeyken bir bilgisayar sorunu yaşarsanız, konuyla ilgilenmesi için ona fazla mesai ödemeniz veya geri dönmesini beklemeniz gerekecektir. Ancak, yönetilen BT hizmetleri planlanmamış kesintiler, sistem hataları ve kullanıcı zorluklarına yardımcı olmak için 7/24 çevrimiçidir.

Yönetilen Hizmetler BT Ekibinizi Özgür Bırakır

irket içi BT ekipleri çoğu durumda kendilerini önemsiz onarımlarla ve çalışanlara küçük sorunlarda yardımcı olmakla boğuşurken bulur. Bu görevler onların değerli zamanlarının boşa harcanmasına neden olur.

Yönetilen hizmetler bu temel işlevlerle ilgili yardımı içerir. Yönetilen bir BT sağlayıcısı, ekipmanı yükselterek, bazı görevleri otomatikleştirerek ve iş akışlarını yeniden tasarlayarak operasyonlarınızı kolaylaştırabilir. Ayrıca çalışanlarınızın istedikleri zaman yardım alabilmeleri için 24 saat yardım masası hizmetleri de sağlarlar.

Tüm bunlar BT ekibinizin işinizi büyütmenize yardımcı olacak projelere odaklanmasını sağlar.

Dış Kaynaklı Hizmetler İşinizle Birlikte Büyür

İşletmenizin ihtiyaçları arttıkça, BT ekipleriniz kendilerini sürekli artan bir iş yüküyle karşı karşıya bulur. Sonunda, ekibinize ekleme yapmanız gerekecektir. Bu genellikle, genişleme sayesinde elde edebileceğiniz finansal faydayı aşan bir maliyete neden olur.

BT altyapınızı yükseltmenin ve kilit personeli işe almanın maliyetini tahmin etmek zordur. Yönetilen hizmet sağlayıcıları (“MSP”) sabit aylık ücretler sayesinde öngörülebilir işletme giderleri sağlar.

Çoğu BT sağlayıcısı, yalnızca ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanıza olanak tanıyan ölçeklenebilir paketler sunar. Bu şekilde, ihtiyaç duyduğunuz ek insan gücünü şirket içi ekstra ekip üyelerini işe alma maliyetinin çok altında elde edersiniz.

Ülke çapında bir BT sağlayıcısı ile çalıştığınızda, genişleme planlarınızda sınır yoktur. Bu MSP’ler, ağlarınızı izlemelerine ve yeni satış noktalarınız nerede olursa olsun size yardımcı olmalarına olanak tanıyan uzaktan hizmetler sunar.

Bu, iş büyümesini desteklemek için BT altyapınızı artırmanın avantajlarından yararlanmanın açık ara en uygun maliyetli yoludur.

Kanıtlanmış Uzmanlık

Bilgi teknolojisi, birçok uzmanlık alanına sahip çok çeşitli bir alandır. Bunlar şunları içerir:

 • Uygulama geliştirme;
 • Yazılım mühendisliği;
 • Web sitesi tasarımı ve geliştirilmesi;
 • Veritabanı yönetimi;
 • BT destek hizmetleri;
 • BT proje yönetimi; ve
 • Bilgi güvenliği analizi.

Tüm bu görevleri yerine getirmesi için tek bir kişiyi işe alamazsınız. Bir BT uzmanı olmadığınız sürece, BT departmanınızdaki boş pozisyonlar için adaylarla görüşürken hangi sertifikaların ve uzmanlığın gerekli olduğunu bilmek zordur.

 Dış kaynaklı bir MSP ile çalışmak tüm bu bilinmeyenleri işe alım sürecinden çıkarır. Çalışanlarının her birinin gerekli niteliklere ve deneyime sahip olarak ihtiyaçlarınız için iyi bir eşleşme olduğundan emin olabilirsiniz.

BT sağlayıcıları, çalışanlarının maliyetlerini tüm müşterileri arasında paylaştırır. Bu sayede, iş için en iyi adayları işe alabilirler ve ayrıca daha çeşitli uzmanlar istihdam edebilirler.

Bir MSP ile, özel bir proje üstlendiğinizde veya yeni bir teknoloji kurduğunuzda yeni çalışanlar işe almanız veya mevcut çalışanlarınızı eğitmeniz gerekmez. Yönetilen BT hizmetiniz, ihtiyaç duyduğunuz becerilere zaten sahip olacaktır.

Hizmetlerini ihtiyaç duyduğunuz sürece kullanabilir ve yeni bir işe alımla ilişkili devam eden maliyetler olmadan bir sonraki projenize geçebilirsiniz.

Proaktif Çözümler

Küçük işletmeler genellikle kendilerini BT’ye yönelik bir break-fix yaklaşımıyla sınırlı bulurlar, sorunlar ortaya çıktığında bir BT uzmanı çağırırlar. Gerektiğinde BT uzmanı çağırmak kısa vadede bütçe dostu olabilir, ancak işletmeler uzun vadeli finansal etkileri göz önünde bulundurmalıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, beklenmedik maliyetler, masraflı kesinti süreleriyle birleştiğinde üretkenliğiniz ve müşteri hizmetleriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Yönetilen BT hizmetlerinden yararlanarak işletmeniz başlangıçta proaktif bir yaklaşım benimseyebilir. Bir MSP mevcut sistemlerinizi denetleyip gözden geçirecek ve iyileştirme önerileri sunacaktır.

Gelecekteki genişlemeyi göz önünde bulundurarak sistemlerinizi yükseltebilir ve ardından arızayı önlemek için her şeyi izleyebilirler. Bu da tüm ekipleriniz için daha az kesinti süresi ve daha fazla üretkenlik anlamına gelir.

Donanım arızalarının, onarımların ve bakımın öngörülen maliyetini aylık ücretlerinize dahil ederek, bu sorunlar ortaya çıktığında beklenmedik maliyetlerle karşılaşmazsınız.

Yönetilen BT hizmetlerinin en önemli faydası sıkı güvenlik önlemleridir. Bu proaktif savunma önlemleri, işletmenizi ve müşterilerinizi siber suçlarla ilişkili artan risklerden korur.

En Son Teknoloji

Çoğu durumda, işletme sahipleri mevcut en son uygun maliyetli teknolojilerden haberdar değildir. Yönetilen bir BT hizmetleri sağlayıcısı sizi bu yeniliklerle tanıştırabilir ve sistemleriniz için sorunsuz bir yükseltme düzenleyebilir.

Uzmanlıkları, işinize yaramayan bir sisteme yatırım yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmamasını sağlar.

Uygulandıktan sonra, bu yeni teknolojilerin perde arkasında güncel kalmasını sağlarlar. Güncellemelerin yapılmasını bekleyerek saatler harcamanıza gerek kalmaz.

Yönetilen hizmetler sizinle ortaklık kurar ve şirket içi ekibiniz ile teknoloji tedarikçileri arasında tek bir temas noktası olarak hizmet verir. Bu işletmelerle olan köklü ilişkilerinden faydalanırsınız.

Saat Başı Hizmet

Yönetilen BT hizmetleri, sistemlerinizi sürekli olarak taramak için uzaktan izleme teknolojisini kullanır. Herhangi bir aksaklık veya güvenlik tehdidi konusunda uyarmak için gerçek zamanlı uyarılar kullanırlar.

Bu şekilde, iş verimliliğinizi bozmadan veya siber güvenlik savunmalarınıza sızmadan önce bu sorunları gidermek için hemen harekete geçebilirler.

Ağ sorunları, sürekli izleme olmadan saatler sonra kolayca ortaya çıkar. Etrafta kimse yokken sistemleriniz çökerse, birinin sorunu keşfetmesi saatler alabilir.

Kesintisiz güvenlik izleme, sisteminizin meraklı gözlerden, fidye yazılımlardan ve virüslerden korunmasını sağlayarak yıkıcı veri ihlallerini ve kesinti sürelerini önler.

Kapsamlı Denetim ve Uyumluluk

Her şirketin verileri, hassas bilgileri korumayı amaçlayan birçok düzenlemeye tabidir. 

Yönetilen BT hizmetleri uzmanları, işletmeniz için geçerli olan en son uyumluluk standartlarını uygulayacak donanıma sahiptir. Ayrıca ekiplerinizin bu düzenlemelere harfiyen uyacak şekilde donanımlı olmasını sağlamak için önlemler alırlar.

Aşağıdaki mevzuat en çok işletmeler için geçerlidir:

 • PCI DSS – Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı; ve
 • HIPAA – Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası.

Uyum düzenlemelerinden herhangi bir sapma, itibarın zedelenmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan iş kayıpları bir yana, ağır para cezalarıyla sonuçlanabilir.

Yönetilen BT hizmetleri sağlayıcıları, çalışanlar, paydaşlar ve üçüncü taraflar için belirlenmiş amaçlar, performans hedefleri ve politikalar içeren yaygın BT yönetişim çözümleri uygular.

Bu önlemler olmadan, teknolojinin uygulanmasıyla ilgili riskleri yönetmek ve uyumluluğu sürdürmek imkansızdır.

Yönetilen hizmet sağlayıcıları, veri güvenliği düzenlemelerini araştırma, uygulama ve yürürlüğe koymanın tüm karmaşıklıklarını görürler. İşletmenizin uyumluluğunu kanıtlamak için düzenli raporlar sunar ve örnek işletme denetimleri elde etmenizi sağlarlar.

Yönetilen BT İş Risklerinizi Azaltır

Bilgi İşlem Teknolojisi Endüstrisi Birliği’ne göre Amerika Birleşik Devletleri siber saldırıların en çok hedef aldığı ülke.

Başlangıçta, yönetilen bir BT hizmeti güvenlik önlemlerinizi inceleyecek, güvenlik açıklarını belirleyecek ve bunları hemen ortadan kaldıracaktır.

Bundan sonra, siber suçlara, kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı tutarlı profesyonel koruma sağlarlar. Bir MSP, iş ağınızı ve çevrimiçi güvenliğinizi aşağıdaki şekillerde geliştirir:

Güncel Güvenlik Standartları

Siber suçlardaki hızlı ilerlemeler nedeniyle, hiçbir işletme güvenliğine ayarla ve unut yaklaşımını göze alamaz. Bir MSP, savunmanızı güncel tehdit seviyelerini karşılayacak şekilde sürekli güncelleyerek sizi veri kaybı, bilgisayar korsanlığı ve diğer tehlikelerden koruyacaktır.

Siber Saldırı Önleme ve Hızlı Müdahale

En son korumaların yürürlükte olması, ağlarınızın kesintisiz izlenmesini ve tehditlere karşı sürekli tetikte olmanızı sağlar. Bir güvenlik olayı tehdit ederse, MSP’niz durumu hızla değerlendirebilir ve hasarı azaltabilir.

Mevzuata Uygunluk

MSP’niz PCI gerekliliklerine uymanızı sağlayarak hassas bilgilerle ilgili bilgi ihlallerine ilişkin risklerden kaçınmanıza yardımcı olur.

Bu şekilde, işletmenizi yasal eksikliklerden korur ve müşterilerinizin hassas bilgilerini güvende tutarlar.

Tüm İşletmeler için BT Çözümleri

Yönetilen BT hizmetleri olmadan tüm bunları uygulamak ve işletmek imkansız veya pahalıdır.

İşletmenizi güncel tutmak ve günümüz tehditlerine karşı güvende tutmak için uzmanlardan oluşan bir ekiple çalıştığınızda, kendinizi ve şirket içi ekiplerinizi en iyi yaptığınız işe odaklanmaları için serbest bırakmış olursunuz.

Dış kaynaklı BT uzmanları arka planda tüm güvenlik ve yazılım ihtiyaçlarınızla ilgilenir ve gerektiğinde BT departmanınızın işlevlerini de artırabilir.

Kısacası, yönetilen BT günümüzün rekabetçi ortamında her büyüklükteki işletme için mantıklıdır.

Yorum yapın