Alan AdıAlan KoduAltın RezervleriAnsiklopediBankaBilişim TeknolojileriBiyografiŞarj İstasyonuEczaneE-DevletExcelFaiz OranıFotoğrafçılıkİnternet HızıISO Kodlarıİşsizlik OranıLatinceNüfusÖnemli GünlerPosta KoduSözlükSurelerÜniversitelerDosya Uzantısı

2024 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2024 Kurban Bayramı Arefe Günü: 15 Haziran 2024 Cumartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024 yılı için hazırladığı dini günler takviminde Kurban Bayramı Arefe Günü 15 Haziran 2024 Cumartesi günüdür. 2024 dini günler ve imsakiye takvimi ve bütün detaylar sizlerle.

Dini bayramlar (Kurban Bayramı Arefe Günü), bir dine inanan insanların o din adına kutladıkları bayramlara verilen isimlerdir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı günleri örnek olarak verilebilir. İslami takvimin 12 ay ve 354-355 günü vardır. İslami bayramlar ay takvimine göre düzenlendiği için 1-2 gün fark olabilir. Hz. Peygamber zamanında kutlanan bayramlar olmakla birlikte, İslam dünyasında bazı önemli gün ve gecelerin daha sonra bayram olarak kutlandığı görülmektedir.

Bayram, dini veya özel önemi olan ve kutlanan bir gün veya günlerdir. İslami bayramlar ay takvimine göre düzenlenir. Kurban Bayramı Arefe Günü Hicri 9 Zilhicce 1445 tarihindedir. Bayramlara önceden hazırlanmak, bu günlerde temiz ve güzel kıyafetler giymek, gusl yapmak, dişleri fırçalamak, güzel kokular uygulamak, gülümsemek, hurma vb. tatlı bir şeyler yemek, kurban bayramında ise ilk olarak kurban etinden yenilmesi, mümkünse namaza yürümek, dönüş yolunda başka bir yol kullanmak, çok sadaka dağıtmak, namazdan önce fitre vermek, namaza giderken tekbir söylemek menduptur.

İslam’da iki büyük bayram vardır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.


Sıkça Sorulan Sorular

2024 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2024 Kurban Bayramı Arefe Günü 15 Haziran 2024 Cumartesi.

Miladi 2024 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2024 Miladi 15 Haziran 2024 Cumartesi.

Hicri Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

Hicri 9 Zilhicce 1445.