Alan AdıAlan KoduAltın RezervleriAnsiklopediBankaBilişim TeknolojileriBiyografiŞarj İstasyonuEczaneE-DevletExcelFaiz OranıFotoğrafçılıkİnternet HızıISO Kodlarıİşsizlik OranıLatinceNüfusÖnemli GünlerPosta KoduSözlükSurelerÜniversitelerDosya Uzantısı

2023 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2023 Kurban Bayramı Arefe Günü: 27 Haziran 2023 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2023 yılı için hazırladığı dini günler takviminde Kurban Bayramı Arefe Günü 27 Haziran 2023 Salı günüdür. 2023 dini günler ve imsakiye takvimi ve bütün detaylar sizlerle.

Dini bayramlar (Kurban Bayramı Arefe Günü), bir dine inanan insanların o din adına kutladıkları bayramlara verilen isimlerdir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı günleri örnek olarak verilebilir. İslami takvimin 12 ay ve 354-355 günü vardır. İslami bayramlar ay takvimine göre düzenlendiği için 1-2 gün fark olabilir. Hz. Peygamber zamanında kutlanan bayramlar olmakla birlikte, İslam dünyasında bazı önemli gün ve gecelerin daha sonra bayram olarak kutlandığı görülmektedir.

Bayram, dini veya özel önemi olan ve kutlanan bir gün veya günlerdir. İslami bayramlar ay takvimine göre düzenlenir. Kurban Bayramı Arefe Günü Hicri 9 Zilhicce 1444 tarihindedir. Bayramlara önceden hazırlanmak, bu günlerde temiz ve güzel kıyafetler giymek, gusl yapmak, dişleri fırçalamak, güzel kokular uygulamak, gülümsemek, hurma vb. tatlı bir şeyler yemek, kurban bayramında ise ilk olarak kurban etinden yenilmesi, mümkünse namaza yürümek, dönüş yolunda başka bir yol kullanmak, çok sadaka dağıtmak, namazdan önce fitre vermek, namaza giderken tekbir söylemek menduptur.

İslam’da iki büyük bayram vardır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.


Sıkça Sorulan Sorular

2023 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2023 Kurban Bayramı Arefe Günü 27 Haziran 2023 Salı.

Miladi 2023 Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

2023 Miladi 27 Haziran 2023 Salı.

Hicri Kurban Bayramı Arefe Günü Ne Zaman?

Hicri 9 Zilhicce 1444.