Alan AdıAlan KoduAltın RezervleriAnsiklopediBankaBilişim TeknolojileriBiyografiŞarj İstasyonuEczaneE-DevletExcelFaiz OranıFotoğrafçılıkİnternet HızıISO Kodlarıİşsizlik OranıLatinceNüfusÖnemli GünlerPosta KoduSözlükSurelerÜniversitelerDosya Uzantısı

Olası İstanbul Deprem Kayıp Tahminleri

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan sözleşme kapsamında Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Deprem Senaryosu Analiz Sonuçları

Bu çalışma ile 2018 yılında DEZİM ve KRDAE Deprem Ana Bilim Dalı işbirliği ile hazırlanan İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi kapsamında üretilmiş olan veriler; DEZİM tarafından ilçeler için mahalle bazlı olarak yeniden derlenmiş ve ilçeler öznel analizler ve haritalamalar yapılmıştır.

Bu raporda sunulmuş olan bütün tahminler, deprem mühendisliği literatüründe yer alan, analitik çalışmalara veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller, bütün istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

Veri seti 7.5 Mw büyüklüğünde gece olacak deprem senaryosuna göre yapılan analizlerin sonuçlarını içerir.

Adalar Arnavutköy Ataşehir
Avcılar Bağcılar Bahçelievler
Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa
Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü
Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca
Çekmeköy Esenler Esenyurt
Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa
Güngören Kadıköy Kağıthane
Kartal Küçükçekmece Maltepe
Pendik Sancaktepe Sarıyer
Silivri Sultanbeyli Sultangazi
Şile Şişli Tuzla
Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu

2017 Yılı Mahalle Bazlı Bina Sayıları

İşbu veri kaynağı içerisinde İstanbul sınırları dahilinde bulunan mahallelerdeki bina sayıları yer almaktadır. Tüm binalar yapım yılına ve kat sayısına göre kategorize edilmiştir. Veri seti oluşturulurken 2017 yılına ait veriler kullanılmıştır.

Deprem İçin Yardımda Bulunabileceğiniz Kurum ve Kuruluşların Listesi

AFAD, Türk Kızılay, AKUT, AHBAP ve İHH yardım kuruluşlarına ve diğer insani yardım çalışmalarına da bağışta bulunarak destek olabilirsiniz.

Bilgiler

  1. Deprem Senaryosu Analiz Sonuçları
  2. 2017 Yılı Mahalle Bazlı Bina Sayıları
  3. Deprem Hasar Tahmin Raporu
  4. Geçmişten Günümüze Dünyadaki En Büyük Depremler Sıralaması 2023

Yorum yapın