Alan AdıAlan KoduAltın RezervleriAnsiklopediBankaBilişim TeknolojileriBiyografiŞarj İstasyonuEczaneE-DevletExcelFaiz OranıFotoğrafçılıkİnternet HızıISO Kodlarıİşsizlik OranıLatinceNüfusÖnemli GünlerPosta KoduSözlükSurelerÜniversitelerDosya Uzantısı

Fotoğrafçılık İçin En İyi 5 Fotoğraf Makinesi 2023

Bugünlerde kameralarda gelişmiş video özellikleri revaçta olsa da, fotoğrafçılık hala çoğu kameranın temelini oluşturuyor. İster seyahat maceralarınızı belgelemek için mükemmel bir fotoğraf makinesi, ister güzel manzaraları yakalayabilecek bir model veya spor ve vahşi yaşamı takip etmek için hızlı bir fotoğraf makinesi arıyor olun, her türlü fotoğrafçılık tarzına ve stiline uyacak kadar çok yönlü olanlar da dahil olmak üzere, piyasada seçenek sıkıntısı yoktur. Önemli olan ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve ergonomik tercihlerinize uygun bir fotoğraf makinesi seçmektir.

Bir fotoğraf makinesinin genel performansının, kullandığınız lense bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğini belirtmek gerekir. Genel bir kural olarak, pahalı bir kamera gövdesine ve ucuz lenslere yatırım yapmaktansa, daha ucuz bir kamera gövdesine ve daha kaliteli lenslere yatırım yapmak daha iyidir.

Canon EOS R6 – Fotoğrafçılık İçin En İyi Kamera

Canon EOS R6, fotoğrafçılık için test ettiğimiz en iyi çok yönlü fotoğraf makinesi. Amiral gemisi profesyonel sınıf Canon EOS R5’in daha uygun fiyatlı kuzeni ve hem hobiciler hem de profesyoneller için sunabileceği çok şey var. Tank gibi inşa edilen bu cihaz sağlam ve hava koşullarına dayanıklı. Ayrıca, farklı açılardan çekim yapmanıza yardımcı olmak için güzel ve geniş bir vizöre ve değişken açılı bir dokunmatik ekrana sahip. Benzerleri arasında en yüksek megapiksel sayısına sahip olmasa da, 20 megapiksel çarpıcı, yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için fazlasıyla yeterli ve daha büyük pikseller daha fazla ışık toplayarak bunu düşük ışıklı durumlar için harika bir seçenek haline getiriyor. Buna mükemmel bir otomatik odaklama sistemi ve 12 fps’ye kadar (veya elektronik deklanşör kullanılarak 20 fps’ye kadar) seri çekim eklediğinizde, yüksek kontrastlı manzaralardan iç mekan portre çekimlerine ve vahşi yaşam aksiyon çekimlerine kadar her şeyi yapabilen çok yönlü bir fotoğraf makinesine sahip olursunuz.

Megapiksel sayısı ana karar faktörünüz olmamasına rağmen, 20 megapikselden memnun olmamanızın bir nedeni, büyük ölçekli baskılar yapmayı planlamanız veya fotoğraflarınızı kırpmak için biraz daha fazla hareket alanına sahip olmayı tercih etmenizdir. Bu durumda Sony α7 IV aynı fiyat aralığında ve 33 megapiksel sensörüyle bu iş için ideal. Bununla birlikte, RAW’da altı fps seri çekimle sınırlıdır ve elde Canon kadar iyi hissettirmez.

Sony α7 III – Fotoğrafçılık İçin En İyi Üst Orta Sınıf Fotoğraf Makinesi

Canon EOS R6 bütçenizi aşıyorsa, Sony a7 III fiyatına göre fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf makinelerinden biridir, özellikle de daha fazla video kapasitesine sahip halefi Sony a7 IV piyasaya çıktığından beri. Çoğunlukla fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, a7 III’ün hala rekabetçi bir otomatik odaklama sistemi, 10 fps seri çekim ve aynasız bir fotoğraf makinesinde bulabileceğiniz en uzun ömürlü pillerden biri dahil olmak üzere sunabileceği çok şey var. Hava koşullarına karşı koruma, dokunmatik navigasyon ve Sony’nin yeni ve geliştirilmiş menü sistemini kaybediyorsunuz. Ancak bunlar, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda yeni rakiplerine karşı hala oldukça iyi durumda olan bir fotoğraf makinesi için ödenmesi gereken küçük bedeller.

Biraz daha iyi yapı kalitesi ve ergonomi arıyorsanız, bütçenizi biraz esneterek, daha kısa pil ömrü ve daha az lens seçeneğiyle yaşayabiliyorsanız değerli bir rakip olan Nikon Z 6II’yi alabilirsiniz. Fujifilm X-T4, bu fiyat aralığında, günlerce stil sahibi ve daha taşınabilir bir gövdeye sahip bir başka harika çok yönlü makinedir, ancak bu boyut, daha küçük APS-C sensörü nedeniyle görüntü kalitesine mal olur.

Nikon Z 50 – Fotoğrafçılık İçin En İyi Orta Sınıf Fotoğraf Makinesi

Fotoğrafçılık için test ettiğimiz en iyi orta sınıf fotoğraf makinesi Nikon Z 50’dir. Üst düzey seçimlerimizin çoğunun aksine, bu fotoğraf makinesi APS-C sensör kullanıyor ve bu da fotoğraf makinesinin alan derinliğini ve düşük ışık kapasitesini dolaylı olarak etkiliyor. Bir profesyonel veya meraklısı değilseniz, kırpma sensör size yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için yeterli olacaktır ve genellikle daha ucuz lensler ve daha fazla taşınabilirlik avantajına sahip olursunuz.

Ayrıca, hava koşullarına dayanıklı gövdesi ve cömert tutma yeri ile test ettiğimiz en iyi yapılı ve rahat giriş seviyesi kameralardan biridir. Konunuzu net bir şekilde görmenizi sağlayan geniş bir vizöre ve son derece sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahip. Ancak pil ömrü şaşırtıcı değil, bu nedenle daha uzun ömürlü bir pil tercih ediyorsanız, Sony α6400 size yardımcı olacaktır. Sony ayrıca biraz daha iyi otomatik odaklamaya sahip, ancak ergonomisi ve kullanıcı arayüzü arzulanan çok şey bırakıyor.

Canon EOS M50 Mark II – Fotoğrafçılık İçin En İyi Bütçe Kamerası

Canon EOS M50 Mark II, çoğu insan için her yönüyle en iyi ekonomik fotoğraf makinelerinden biridir. Fotoğrafçılık için çok yönlü bir başlangıç fotoğraf makinesidir ve basit kontrolleri ve tam eklemli büyük ekranıyla süper hafif ve taşınabilirdir. M50’nin en büyük dezavantajı daha sınırlı bir lens seçeneğine sahip olması. Canon, odağını Canon EOS R10 gibi yeni RF-mount fotoğraf makineleri üretmeye kaydırdığından, yeni M-mount lensler görmemiz de pek olası değil. Ancak, yerel lensler ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa EF lensleri her zaman bu fotoğraf makinesine uyarlayabilirsiniz.

Daha da küçük bir kit istiyorsanız, Olympus OM-D E-M10 Mark IV biraz daha pahalıdır ancak size daha küçük ve daha ucuz Micro Four Thirds lensler ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek sunar. Ayrıca, daha düşük deklanşör hızlarında elde net çekimler yapmanıza yardımcı olmak için gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Daha küçük sensörü önemsemiyorsanız, bütçesi kısıtlı fotoğrafçılar için mükemmel bir alternatif.

Fujifilm X100V – Fotoğrafçılık İçin En İyi Bas-Çek Fotoğraf Makinesi

Yüksek kaliteli fotoğrafçılığın sadece büyük değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerine mahsus olduğunu düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Fujifilm X100V, akıllı telefon fotoğrafçılığı çağında bas-çek makinelerin hala sunacak bir şeyleri olduğunu kanıtlıyor. Bu birinci sınıf kompakt fotoğraf makinesi, Fujifilm X-T4 gibi amiral gemisi modellerde bulunan 26 megapiksel APS-C sensörün aynısına sahip. Tasarımı da gövdenin ortasından kaydırılmış hibrit EVF/OVF ile eski telemetre fotoğraf makinelerini anımsatıyor. Bu da yetmezmiş gibi, daha geniş çekimler veya yakın çekimler ve portreler için yeterince çok yönlü olan mükemmel bir 35 mm eşdeğer prime lens ile paket birbirine bağlanıyor.

En küçük bas-çek fotoğraf makinesi değil ama seyahat veya sokak fotoğrafçılığı için yeterince kompakt. Daha küçük bir şeye ihtiyacınız varsa, Sony RX100 VII harika, daha taşınabilir bir alternatiftir. Çerçeveleme konusunda biraz daha esnek olmayı tercih ediyorsanız zoom lensi bile var. Ancak, daha küçük bir inçlik bir sensör kullandığından görüntü kalitesi Fuji kadar iyi değil. Hem taşınabilirlik hem de görüntü kalitesinin peşindeyseniz, RICOH GR III bir sokak fotoğrafçısının rüyasıdır ve vizör ve eğilebilir ekrandan vazgeçmeyi düşünmediğiniz sürece başka bir değerli alternatiftir.

Yorum yapın